A+ A A-

O Nas

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym i Potrzebującym Opieki SENIOR powstało w 1998 roku. Pierwotną siedzibę Stowarzyszenie miało w Kołobrzegu a od 2010 r. w Piotrowicach gmina Dygowo powiat kołobrzeski. Stowarzyszenie jest dobrowolnym samorządnym, pozarządowym, trwałym zrzeszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym w Warszawie od 1998 r. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego prowadzącą działalność non profit.

Celem Stowarzyszenia jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań zmierzających do zdobywania środków materialnych i wiedzy oraz prowadzenia różnorodnych form opieki nad ludźmi starszymi, niepełnosprawnymi i potrzebującymi pomocy. Stowarzyszenie tworzą osoby fizyczne jako członkowie zwyczajni oraz członkowie wspierający. Stowarzyszenie jest członkiem i założycielem Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Socjalnych (ZaFOS) w Szczecinie - związku wspierającego działalność wszystkich stowarzyszeń województwa zachodniopomorskiego.

Przykłady działalności Stowarzyszenia to między innymi:

  • zakup żywności na święta najuboższym rodzinom
  • zakup leków i dofinansowanie zabiegów operacyjnych
  • dostarczanie odzieży rodzinom potrzebującym
  • zakup wyprawek szkolnych pierwszoklasistom
  • ufundowanie paczek choinkowych dzieciom z najuboższych rodzin
  • dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i usług rehabilitacyjnych dzieciom

Ponadto stowarzyszenie prowadzi seminaria polsko- niemieckie na temat opieki nad osobami starymi, oraz warsztaty dla wolontariuszy. W okresie prawie 14 lat funkcjonowania Stowarzyszenie podejmowało szeroką działalność na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia. Oto niektóre z nich:

  • przez 4 lata na zlecenie Powiatu Kołobrzeskiego, w oparciu o bazę i pracę wolontariuszy, pracowników Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu prowadzony był Ośrodek Interwencji Kryzysowej z hostelem - na interwencje kryzysowe składają się różne formy pomocy psychologicznej, medycznej, socjalnej, prawnej, które mają na celu przywrócenie równowagi psychicznej po krytycznym wydarzeniu życiowym
  • przez 3 lata prowadzono Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z upośledzeniem umysłowym i osób z zaburzeniami psychicznymi z gmin: Dygowo, Kołobrzeg i Ustronie Morskie - 15 osób niepełnosprawnych miało opiekę i terapię przygotowującą do samodzielnego życia
  • utworzono fundusz stypendialny dla wyróżniających się uczniów i studentów z gminy Dygowo, z którego przez 3 lata skorzystało 14 osób
  • rozprowadzanie unijnych nadwyżek artykułów żywnościowych w powiecie kołobrzeskim - przez 3 lata
  • zaopatrywanie uczniów szkół z Dygowa i Wrzosowa w tornistry i przybory szkolne przez 2 lata, a obecnie dla Zespołu Szkół we Wrzosowie klasy I-III
  • organizacja Polsko- Niemieckiej sesji na temat opieki nad osobami w podeszłym wieku dla organizacji pozarządowych woj. Zachodniopomorskiego oraz konferencji dla ośrodków pomocy, kuratorów sądowych, Policji, Sądu na temat walki z przemocą w rodzinie
  • współorganizowanie co roku z samorządem spotkań z okazji Dnia Seniora w gminie Dygowo dla 110 osób
  • bezpłatne wypożyczanie łóżek specjalistycznych, wózków inwalidzkich, materacy przeciwodleżynowych dla osób chorych i niepełnosprawnych
  • dostarczanie ubiorów, pościeli i bielizny dla ubogich rodzin z powiatu kołobrzeskiego - przez 5 lat
  • zgromadzenie środków finansowych na zakup busa do przewozu osób niepełnosprawnych - zakupiono samochód na 9 osób
  • współpracujemy od 2000 roku z organizacjami VOLKSSOLIDARITAT z Possneck i Berlin Pankow
  • pomoc finansowa na rehabilitację, świetlicę socjoterapeutyczną w Piotrowicach
  • zakup paczek żywnościowych na święta - prowadzimy nadal
  • współudział w imprezach integracyjnych "Wspólny Świat"

To tylko część naszej działalności, która była pozytywnie oceniana przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie, zlecający nam realizacje projektów „Aktywizacja osób starszych” w gminach Dygowo, Gościno oraz warsztatów szkoleniowych dla wolontariuszy zajmujących się osobami starszymi z 22 powiatów. Również samorządy powiatu kołobrzeskiego wspierały naszą działalność.

Równolegle z działalnością merytoryczną staraliśmy się stworzyć bazę materialną dla Stowarzyszenia. Dzięki uchwale Rady Gminy Dygowo otrzymaliśmy obiekt byłej Szkoły Podstawowej w Piotrowicach, który przy pomocy zarówno środków publicznych województwa zachodniopomorskiego, powiatu kołobrzeskiego, samorządów gmin Dygowa, Kołobrzegu i Ustronia Morskiego, naszych darczyńców i pracy wolontariuszy adoptowaliśmy ten obiekt na Środowiskowy Dom Samopomocy, który był prowadziliśmy w latach 2006-2008. W między czasie doposażono ośrodek w sprzęt niezbędny do powstania Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych spełniający wszelkie standardy zgodnie z wymogami ustawowymi, który rozpoczął swą działalność w 2008 r. Decyzją Wojewody Zachodniopomorskiego ze stycznia 2008 r. zezwolenie Dom otrzymał na czas nieokreślony.

Przez pierwsze 2 lata Dom przystosowany był dla 19 mieszkańców, a we wrześniu 2010 r. po kontroli przeprowadzonej przez zespól inspektorów Wydziału Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie stwierdzono, że Dom Pomocy Społecznej spełnia wszelkie standardy na przyjęcie dodatkowych 5 osób. Poprzez uruchomienie tej placówki nie tylko stworzono miejsca stałej opieki dla osób chorych psychicznie ale także powstały nowe miejsca pracy dla 15 osób ze środowiska osób bezrobotnych, które zostały przeszkolone w zakresie opieki nad osobami przewlekle chorymi psychicznie. Stworzyliśmy dobre warunki zarówno bytowe jak i opiekuńczo- pielęgnacyjne co potwierdziła kompleksowa kontrola przeprowadzona w sierpniu 2011 roku przez inspektorów Wydziału Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Aktualnie przystępujemy do rozbudowy w wyniku, której zwiększy się o 10 liczba miejsc w Domu Pomocy Społecznej, powstanie zaplecze gastronomiczne, a także hostel dla osób przemocy w rodzinie w powiecie kołobrzeskim i mieszkanie chronione dla 2-3 osób niepełnosprawnych. W ten sposób stworzymy bazę dla Wielofunkcyjnego Ośrodka Wsparcia. Rozbudowa pozwoli również na świadczenie usług dla osób niepełnosprawnych ze środowiska.

Stowarzyszenie „Senior” jest jedyną w województwie zachodniopomorskim organizacją, która samodzielnie zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, nie na zlecenie samorządu prowadzi dom pomocy społecznej na zasadach non profit. Według opinii wielu osób domy pomocy społecznej o ponad 100 miejscach dla osób przewlekle psychicznie chorych nie zapewniają odpowiedniej atmosfery intymności, terapii dla tego typu schorzeń. Nasz dom jest placówką kameralną w którym jest codzienny, bezpośredni kontakt personelu z mieszkańcem - od pokojowej do dyrektora, a prowadzenie go samodzielnie przez organizację pożytku publicznego non profit to nowa forma nie tylko aktywizacji organizacji NGO, lecz również stworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców środowiska popegeerowskiego jako forma ekonomii społecznej.

Priorytetowym zadaniem działalności naszego Domu jest szeroko pojęta aktywizacja mieszkańców. Towarzyszące chorobie psychicznej apatia, brak inicjatywy, tendencje do bezczynności i izolacji wymagają wielopłaszczyznowych i skoordynowanych działań, zmierzających do przywracania zniesionych przez chorobę zdolności, umiejętności i kompetencji.

Wielka Dusza

Wielka dusza powinna mieć w sobie nieprzebrane źródło młodości, która ją utrzymuje zawsze młodą i świeżą pomimo, że zewnętrzna powłoka starzeje się.

Malwida von Meysenbug

https://senior.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/banery.1gk-is-99.jpglink
https://senior.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/banery.2gk-is-99.jpglink
https://senior.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/banery.3gk-is-99.jpglink
https://senior.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/banery.4gk-is-99.jpglink

Dane adresowe

Piotrowice 1, 78-113 Dygowo
Gmina Dygowo, Powiat kołobrzeski
woj. zachodniopomorskie, Polska

Napisz do nas ... formularz

 


 

WebDesign Q Tomasz Kolasa © 2012